Пиши Дома Нужные Работы

Обратная связь

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 59.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. «А мова — як море». Творча робота над текстом.

 


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 60-63.)

Мета. Повторити вивчене про речення. Продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні та спону­кальні) та інтонацією (неокличні, окличні). Виробляти вміння впізна­вати ці речення в усному мовленні, знаходити їх у тексті і складати самостійно.

Обладнання. Таблиця "Речення", портрет Т. Шевченка, ілюстрації з вида­ми Дніпра, Канева, Чернечої (Тарасової) гори.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

— Діти, пригадайте, що означають поняття "мова" і "мовлення". Яке з цих понять ширше? (Мова.)

- 3 чого складається наше мовлення? (З речень.)

- Що таке речення? (Група слів, що виражає закінчену думку.)

—Наведіть приклад будь-якого речення. (Приклади речень.)

- Пригадайте, які бувають речення за метою висловлювання. (Про­понується розглянути таблицю "Речення ".)

III. Робота з таблицею "Речення".

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Вибіркове списування (за вправою 60).

а) Читання тексту вправи з урахуванням розділових знаків в кінці речень, з'ясування значень незнайомих слів.

б) Впізнавання речень за метою висловлювання.

в) Виписування речень із звертаннями.

2. "На науковій конференції". Захист власних досліджень і висновків про види речень за метою висловлювання та інтонацією (з використан­ням таблиці підручника, с. 31). (За матеріалами вправи 61.)

3. Каліграфічна хвилинка (за підручником, с. 32).



Т ор Тарасова гора

— Складання учнями слів і речень з використанням букв, буквосполучень і слів каліграфічної хвилинки.

— Пошукове завдання.

— Знайдіть і прочитайте у вправі 62 речення, в яких трапляються слова з каліграфічної хвилинки.

Фізкультхвилинка.

4. Списування із граматичним завданням (за матеріалами вправи 62).

а) Читання тексту вправи, зіставлення його з підготовленими ілюс­траціями, з'ясування значень невідомих слів.

Сила-силенна — дуже багато.

Натовп — великий гурт людей.

Круча — високий стрімкий берег, урвище, крутояр, крутосхил, круто­бережжя.

б) Пошукова робота.

— Прочитайте другий абзац вправи і визначте, які речення за метою висловлювання та інтонацією є там.

в) Пояснення написання слів з великої букви (впр. 62, завд. 3).

г) Списування із граматичним завданням (впр. 62, завд. 4). Колек­тивна перевірка.

— Спишіть друге речення. Поділіть вертикальними рисочками всі сло­ва на склади.

5. Диктант прислів'їв та приказок із наступною самоперевіркою.

• Хвали море, а держися землі.

• 3 вогнем не жартуй, з водою не дружи і вітру не вір.

• Будьте здорові, в кого чорні брови!

• Щоб тобі добро було!

—Звірте з записом правильність написання диктанту. Правильно про­читайте і охарактеризуйте кожне речення за метою висловлювання та інто­нацією.

6. Творча вправа.

На дошці записані речення.

— Визначте вид кожного речення за метою висловлювання та інтона­цією.

Ми любимо свою землю. Перед їдою треба мити руки. За партою слід сидіти правильно. Люди повинні берегти рідну природу.

- Перебудуйте ці речення у спонукальні, запишіть, прочитайте їх з ок­личною інтонацією і поставте відповідний знак в кінці кожного речення.

V. Підсумок уроку.

— З чого складається наше мовлення? (З речень.)

- Які ви знаєте речення за метою висловлювання? (Розповідні, пи­сальні, спонукальні.)

- Ось послухайте усмішку і визначте питальне речення.

Не розгубився

На уроці географії учитель розповідає про кліматичні умови Англії і пояснює, що в Лондоні часто бувають густі тумани. Наступного уроку викликає до карти учня, щоб той показав Лондон.

Учитель. Ну, довго ще шукатимеш?

Учень. Лондон саме в тумані, тому я його не бачу.

— Питальне речення перебудуйте у спонукальне.

VI. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 63.)


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Основа речення. (Вправи 64-67.)

Мета. Закріплювати знання про підмет і присудок як граматичну основ речення. Удосконалювати вміння визначати в реченні його основ і встановлювати зв'язок між словами в реченні. Виховувати дбайливе ставлення до хліба.

Обладнання. Таблиця "Члени речення", таблиця словникових слів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

— З чого складається наше мовлення?

—Які бувають речення за метою висловлювання? Наведіть приклад

III. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 63.)

— Прочитайте спонукальні речення. Які ці речення за інтонацією?

Гра "Впізнай речення за метою висловлювання".

— Діти, яким реченням ви можете себе уявити: розповідним, питальним чи спонукальним?

(Діти вибирають собі роль конкретного виду речення.)

Вчитель зачитує уривок зв'язного тексту, в якому є всі три типи речення

Завдання: Впізнай себе.

"... Побачивши, що Веснянка не рухається з місця, Джон Дибуль вихопив з-за пояса ножаку і замахнувся на хлопчика:

— Ти що — нещастя захотів?! Веди, а то тут тобі й смерть!

Ще хвилина — і довелося б нам назавжди попрощатися з Веснянкою. Веснянка сам це добре розумів ..."

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

— Діти, пригадайте, з чого складається речення.

— Чи всі слова в реченні однаково сильні, важливі, потрібні? Що ви знаєте про такі слова?

1. Робота з таблицею "Члени речення".

2. Списування з граматичним завданням (за вправою).

а) Читання тексту, з'ясування значень незнайомих слів, підбір заголовка до тексту.

б) Вибіркове списування (з коментарем про головні і другорядні чле­ни речення).

в) Усний розбір одного із записаних речень.

3. Каліграфічна хвилинка.

єре осе ред вс всередині посередині

а) Словничок.

— Слова всередині, посередині належать до групи слів, правопис яких треба запам'ятати.

— На які питання відповідають ці слова? (Де?)

—В яку колонку таблиці словникових слів можна їх записати?

б) "Цікаві загадки" зі словами каліграфічної хвилинки. Що знаходиться посередині Києва? (Літера "Є".)

Що посеред землі стоїть? (Літера "М".)

Що посередині Ворскли стоїть? (Літера "С".)

Що стоїть посередині між стіною і дверима? (Літера "і".)

4. Вибіркове списування (за вправою 65).

а) Виписування головних членів з кожного речення.

б) Виписування іменників із залежними від них прикметниками.

5. Самостійна робота (за вправою 66, чотири речення).

—Визначте основу у перших чотирьох реченнях і запишіть її.

6. Самодиктант із взаємоперевіркою (за вправою 67).

а) Заучування першої строфи напам'ять.

— Зверніть увагу на речення із звертанням, запам'ятайте розділові знаки, визначте тип цього речення.

б) Самодиктант із наступною взаємоперевіркою.

V. Підсумок уроку.

— Які бувають члени речення?

—Назвіть синонімічний ряд до слів головні члени речення. Головні члени речення — основа речення, підмет і присудок.

—Який член речення називається підметом?

— Який член речення називається присудком?

— Складіть речення за запитаннями.

І в II в

Хто? Як? Що робить? Де? Як? Хто? Що роблять? Коли?

Жайворонок високо літає в небі. Тихенько діти сплять вночі.

—Назвіть основу цих речень.

VI. Домашнє завдання. Вправа 67 (завдання 4).


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Зв'язок слів у реченні. (Вправи 68-72.)

Мета. Закріплювати вміння визначати основу речення та встановлювати зв'язки між словами в реченні. Збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання. Осінні пейзажі.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

П. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 67, завдання 4).

1. Зачитування дієслів, виписаних з тексту вправи. Пояснення напи­сання не з дієсловами.

2. Питання для повторення.

— З чого складається наше мовлення? (З речень.)

— З чого складаються речення? (Зі слів.)

—З одним із дієслів домашньої вправи складіть розповідне речення. Визначте основу речення. Усно встановіть зв'язок слів у цьому реченні.

— Яким членом речення є дієслово, з яким складали речення?

— Переробіть розповідне речення у питальне.

— Якщо б це речення було із тексту, поміркуйте, на яку тему міг бути цей текст.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 68.

а) Читання тексту, розмірковування над першим завданням впра­ви

б) Коментоване списування третього абзацу вправи.

— Назвіть словосполучення іменника з прикметником. За допомо­гою чого зв'язані у них слова?

2. Вибіркове списування (за матеріалами вправи 69).

а) Читання тексту вправи, визначення типу тексту, його теми і мети.

б) Вибіркове списування (завд. 2).

—Випишіть з тексту чотири словосполучення, поясніть, за допомо­гою чого зв'язані у них слова.

в) Пояснення правопису слів із пропущеними буквами.

поч...нає — почин

кр...жані — крига

л.-.тіли —за словником

з...млі — земленька

з…мові — зимно

зам...рзає — замерз

Фізкультхвилинка.

3. Самостійна робота (за матеріалами і зразком вправи 70).

4. Пояснювальний диктант із граматичним завданням. (За бажанням вчителя обсяг диктанту можна зменшити).

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

Опівнічним небом мляво походжав до блиску начищений півмісяць. Вітер шугав від низу до верху. Мабуть, хотів роздмухати зорі, та це в нього не виходило.

Кіт Орлик міцно спав у своїй лісовій хатинці під стрімкою сосною. Хай вас не дивує прізвище кота: у цій місцевості усі коти носили і носять прізви­ща своїх господарів.

б) Запис пояснювального диктанту.

в) Виконання завдань.

— Підкреслити основу у першому, другому і четвертому реченні.

— Одне із речень з підкресленою основою опрацювати за алгоритмом (додаток 3).

— У першому реченні знайти слово, у якому звуків більше, ніж букв. (Начищений.) Довести свою думку.

— За допомогою питань встановити зв'язок між словами у першому реченні (усно).

5. Розвиток ситуативного мовлення. (За матеріалами вправи 71.)

IV. Підсумок уроку.

Гра "Блискавка".

Вчитель називає короткі речення, а учні швидко за допомогою питань встановлюють зв'язок між словами в реченні (усно).

Речення для гри Андрійко прочитав цікаву книжку. Летіла пташка понад бистрою водою. Сонце вийшло із-за пишної ниви. Кіт Орлик прокинувся перед полуднем. Кіт Орлик дуже розхвилювався.

V. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 72, завдання 3.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Тренувальні вправи на побудову та поширення речень. (Вправи 73-75.)

Мета. Вдосконалювати вміння будувати речення за метою висловлюван­ня та інтонацією. Закріплювати знання учнів про будову речення та виробляти вміння поширювати речення.

Обладнання. Індивідуальні картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка виконання домашнього завдання. (Вправа 72, завд. 3.)

1. Питання для повторення.

— Назвіть, які бувають речення за метою висловлювання та інтона­цією. Наведіть приклади.

— Яким за метою висловлювання та інтонацією є останнє речення домашньої вправи?

- Встановіть зв’язок між словами у цьому реченні.

- Охарактеризуйте це речення за алгоритмом.

2. Робота з індивідуальними картками.

Письмово встановіть зв'я­зок між словами в цьому реченні.

Речення для карток.

Красою ранньої зорі милується лелека.

В'ється, наче змійка, неспокійна річка.

Ось калина над рікою віти стелить по воді.

На траві блищать росинки, мов сріблясті намистинки.

III. Каліграфічна хвилинка.

— Запишіть каліграфічно запитання Хто? Що роблять? Яку? Що?

— Складіть речення за цими запитаннями, запишіть його, усно вста­новіть зв'язок між словами в реченні.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Складання речень за схемами:

а) .

(Маленька Марічка співає веселі коломийки).

б) (Хто?) (що робить?)

 

(Яка?) (що?)

 

(які?)

(Маленька Марічка співає веселі коломийки.)

Показати, що до одного речення можна скласти різні схеми (а, б).

2. Колективне виконання вправи 73

Фізкультхвилинка.

3. Вправа "Навпаки" (за матеріалами вправи 74.)

а) Читання тексту і з'ясування значень невідомих слів.

б) Побудова схем до виділених речень:

в) Робота над словом (завд. 4, впр. 74).

— В якому значенні в тексті вжито слово кипить?

Кипить (робота) — у переносному значенні. Відбувається, здійснюється дуже швидко, енергійно, бурхливо.

4. Попереджувальний диктант із завданням.

а) Запис диктанту з попередньою словниковою роботою.

Кошенята розійшлися. Галява опустіла, а кіт Орлик продовжував стояти на ґанку. Він дивився на злітну стежину і думав про те, як легко здійсни­лася його мрія.

Потімкотик згрібіззлітноїстежинивсігіллячки. Узяв із комірчини дощечку і вивів на ній великими літерами: "Кицькодром ". Кіт Орликприв'язавтабличкуміцнодостовбурасосни.

(За Андрієм Курковим "Школа котоповітроплавання ")

Примітка. Підкреслене слово записати на дошці.

Кицькодром — майданчик, де коти вчилися літати.

б) Завдання до тексту.

— Підкреслити головні і другорядні члени речення у перших речення кожного абзацу диктанту.

— Побудувати схему до останнього речення.

— До слова легко підберіть перевірне слово.

V. Підсумок уроку.

Гра "Блискавка".

Вчитель називає короткі речення, а учні швидко встановлюють зв'я­зок між словами в реченні (усно).

Речення для гри

Звірята вийшли на галяву.

Кіт Орлик злетів високо-високо.

Вони приземлилися за околицею.

Секрет котоповітроплавання знав тільки кіт Орлик.






ТОП 5 статей:
Экономическая сущность инвестиций - Экономическая сущность инвестиций – долгосрочные вложения экономических ресурсов сроком более 1 года для получения прибыли путем...
Тема: Федеральный закон от 26.07.2006 N 135-ФЗ - На основании изучения ФЗ № 135, дайте максимально короткое определение следующих понятий с указанием статей и пунктов закона...
Сущность, функции и виды управления в телекоммуникациях - Цели достигаются с помощью различных принципов, функций и методов социально-экономического менеджмента...
Схема построения базисных индексов - Индекс (лат. INDEX – указатель, показатель) - относительная величина, показывающая, во сколько раз уровень изучаемого явления...
Тема 11. Международное космическое право - Правовой режим космического пространства и небесных тел. Принципы деятельности государств по исследованию...



©2015- 2024 pdnr.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.