Пиши Дома Нужные Работы

Обратная связь

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

Кк Дд Шш кр до шл жк ще

Краще добра стежка, ніж поганий шлях.

—Як ви розумієте зміст цього прислів'я?

— Знайдіть у прислів'ї прикметники. З якими іменниками вони зв'я­зані? (Добра стежка, поганий шлях.)

2. Оголошення теми і мети уроку.

— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над прикмет­ником, будемо вчитися визначати рід і число прикметників.

3. Робота з підручником.

а) Вправа 208.

— Про який цікавий народний обряд ви дізналися з тексту вправи?

— Випишіть з тексту прикметники з іменниками і визначте їх число та рід (за зразком).

Висновок. Рід і число прикметників можна визначити за іменником, пов'язаним з цим прикметником.

б) Вправа 210.

— Про що ви дізналися з тексту вірша?

— Визначте його головну думку. (Рідна батьківська хата і рідне слово, що подарувала дитині мати, є найдорожчими в житті.)

—Пригадайте інші твори українських поетів та письменників про Бать­ківщину, з якими ми ознайомились на уроках мови і читання.

— Доберіть синоніми до слова отчий. (Батьківський, рідний.)

—Знайдіть у тексті словосполучення іменників з прикметниками. Визначіть їх рід і число.

V. Тренувальні вправи.

1. Спостереження за родовими закінченнями прикметників з осно­вою на твердий і м'який приголосні.

Папір (який?) білий. Хустинка (яка?) біла. Молоко (яке?) біле.Край (який?) рідний. Земля (яка?) рідна. Село (яке?) рідне.Костюм (який?) синій. Фарба (яка?) синя. Море (яке?) синє.День (який?) літній.Ніч (яка?) літня.Вбрання (яке?) літнє. Висновок. Усі прикметники залежно від кінцевого приголосного ос­нови поділяються на дві групи—тверду і м'яку. (Учні співставляють родові закінчення прикметників твердої і м якої груп.)



2. Добір прикметників за поданими моделями (вправа 211).

— Спробуйте визначити рід прикметників за їх закінченнями. Запишіть прикметники, що відповідають поданим моделям.

3. Робота з граматичною казкою. (Вправа 212.)

— Чому Іменник не зрозумів пропозиції Прикметника?

Висновок. Прикметники можуть змінюватися за родами, числами і відмінками, а іменники за родами не змінюються. Кожен імен­ник, що вживається в однині, належить тільки до одного з ро­дів — чоловічого, жіночого або середнього: пісня (ж.р.), мед (ч.р.), зерно (с.р.).

4. Робота із загадками. (Вправа 214.)

а) Відгадування загадок.

б) Визначення числа і роду прикметників.

в) Самостійне складання загадок (робота в парах).

5. Самостійна робота.

1 варіант — вправа 213.

— Випишіть сполучення іменників з прикметниками, підкресліть прик­метники хвилястою лінією, а іменники — прямою.

— Визначіть число і рід прикметників.

II варіант — вправа 215.

— Випишіть сполучення іменників з прикметниками, додаючи про­пущені закінчення.

— Доберіть і запишіть синоніми до слів суворий, сильний (виходячи із значення іменника, з яким зв'язаний прикметник).

(Суворий, важкий; сильний, міцний).

VI. Підсумок уроку.

1. Складання усної розповіді про прикметник за планом (вправа 216). (До кожного пункту плану розповіді наводити приклади).

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника, с. 108.

3. Гра "Перетвори прикметник в іменник".

Радий, тихий, сумний, хоробрий, добрий, зелений, залізний, пташиний.

VII. Домашнє завдання (диференційовано). С. 105, вправа 209; с. 109, вправа 217.


 

№ уроку_______ Дата__________

Тема. Відмінювання прикметників. (Вправи 218-222.)

Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині і мно­жині, з прийомами розпізнавання відмінка прикметників; розви­вати уміння зіставляти мовні явища (прикметники з основою на твердий і м'який приголосний); виховувати повагу і шану до рідної мови і рідної землі.

Обладнання. Загадка, прислів'я, казка, малюнки природи рідного краю.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу. 1. Перевірка домашнього завдання.

а) Вправа 209.

— Які сполучення прикметників з іменниками ви підкреслили?— Назвіть синоніми, вжиті в тексті.

б) Вправа 217.

— Який заголовок до тексту вправи ви дібрали?— Прочитайте розбір прикметників за зразком.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Загадка.

Наче лицарі казкові, вірно служать рідній мові: так слова єднати вміють, що усі їх розуміють.(Відмінки)

2. Оголошення теми і мети уроку.

— Відгадавши загадку, ви здогадалися, що на сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися відмінювати прикметники.

3. Зоровий диктант (за текстом вправи 218).

—Яке число і рід прикметників білий, біла, білих?—Чому в них різні закінчення?

—Визначте відмінки іменників, з якими зв'язані ці прикметники (кінь, баба, хат), і за ними дізнайтеся про відмінок прикметників.

4. Робота з таблицями відмінювання прикметників (с. 110-111).

—Порівняйте відмінкові закінчення прикметників чоловічого і серед­нього роду, чоловічого, середнього і жіночого роду. Зверніть увагу на особливості відмінювання прикметників чол роду в З.в.

5. Спостереження за мовним матеріалом.

— Пригадайте, на які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого приголосного основи. (Тверду і м’яку.)

— Виконайте вправу 220 за варіантами:

1 варіант — виписати прикметники твердої групи;2 варіант — виписати прикметники м'якої групи.

— Перевірте, чи в таблицях підручника прикметники так само роз­биті на дві групи залежно від кінцевого приголосного основи.

6. Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 111.

IV.Тренувальні вправи.

1. Відмінювання прикметників (вправа 221, І завд).— Провідміняйте письмово подані прикметники.

2. Колективне складання таблиці відмінкових закінчень прикметників (вправа 221, друге завдання).

— Складіть таблицю відмінкових закінчень прикметників чоловічого роду в однині. Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставить­ся знак м'якшення. З чим це пов'язано?

3. Робота з прислів'ями (записані на дошці).

• Добра праця ніколи не пропаде. Згаяного часу і конем не здоженеш.На чорній землі білий хліб родить.

• Весняний день рік годує.—Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів'я. Знайдіть у прислів'ях прикметники і спробуйте визначити їх відмінок. * Як ви міркуєте?

4. Робота з казкою.

— Послухайте казку. Поставте прикметники у потрібну за змістом форму.

Пташку спіймали і посадили в клітку. Опинившись у полоні, вона день і ніч повторювала: батьківщина, батьківщина, батьківщина. Хазяїн пташ­ки подумав: "Що ж у неї за батьківщина? Де вона? Мабуть, це якийсь пре­красний квітучий край, де (райський) дерева й (райський) птахи. Дай-но випущу я пташку на волю й подивлюсь, куди вона полетить. Вона мені по­каже шлях до тієї (незвичайний) країни".

Хазяїн відчинив золоту клітку, і пташка випурхнула. Вона відлетіла де­сять кроків і сіла на кущ терну, що ріс серед голого каміння. Між колючих гілок цього куща було її кубельце.

Расул Гамзатов

— Сформулюйте основну думку казки. Спробуйте визначити відм прикм у другому абзаці казки.

V. Підсумок уроку. Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Від чого залежать закінчення прикметників в однині? Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приго­лосний у називному відмінку однини? А які — з основою на м'який приголосний? Як визначити відмінок прикметника в реченні?

VI. Домашнє завдання.С. 111, правило; вправа 222.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Вправи на визначення відмінків прикметників у реченні. (Вправи 223-225.)

Мета. Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменника визначати відмінок прикметників у реченнях; розвивати словниковий за пас учнів; виховувати любов до рідної мови, до народної пісні.

Обладнання. Вірші, прислів'я про Батьківщину,

Хід уроку






ТОП 5 статей:
Экономическая сущность инвестиций - Экономическая сущность инвестиций – долгосрочные вложения экономических ресурсов сроком более 1 года для получения прибыли путем...
Тема: Федеральный закон от 26.07.2006 N 135-ФЗ - На основании изучения ФЗ № 135, дайте максимально короткое определение следующих понятий с указанием статей и пунктов закона...
Сущность, функции и виды управления в телекоммуникациях - Цели достигаются с помощью различных принципов, функций и методов социально-экономического менеджмента...
Схема построения базисных индексов - Индекс (лат. INDEX – указатель, показатель) - относительная величина, показывающая, во сколько раз уровень изучаемого явления...
Тема 11. Международное космическое право - Правовой режим космического пространства и небесных тел. Принципы деятельности государств по исследованию...



©2015- 2024 pdnr.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.