II. Повторення вивченого матеріалу. 1. Відповіді на запитання.
— Що ви знаєте про відмінювання іменників у множині?
— Чим пояснюються відмінності в закінченнях іменників одного й того самого відмінка?
— У яких відмінках збігаються закінчення іменників — назв неістот?
—У яких відмінках збігаються закінчення іменників — назв істот?
— Як ми розрізняємо ці відмінки?
2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 176.)
а) Читання перебудованого тексту.
б) Визначення відмінків виділених іменників у формі множини.
в) Визначення головних членів кожного речення.
3. Колективне письмо.
На жовте листя лягає перший сніг. Настає час лижних прогулянок.
Перші лижі з'явились давно у мисливців. Спочатку до ніг прив'язувались широкі дерев'яні дощечки. На них було легше пересуватися по снігу. Але полювання за звіром вимагало швидкості. І лижі робили довгими і вузькими.
Великі віддалі мисливці долали швидко.
—Підкресліть іменники у множині, виділіть закінчення, визначіть відмінок.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
— На попередньому уроці ми не з'ясували всіх особливостей відмінювання іменників у множині. Сьогодні розглянемо вживання іменників у родовому відмінку множини.
2. Робота з підручником.
а) Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини. (Вправа 177. Використовуються малюнки звірів і птахів.)
б) Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 88.
в) Удосконалення навичок правильного використання іменників у родовому відмінку множини. (Вправа 178.)
(Хмари — хмар, дощі — дощів, шеренги — шеренг, завдання — завдань, сливи— слив, пальта — пальт, вікна — вікон, статті — статей, гвинтівки — гвинтівок.)
IV. Тренувальні вправи.
1. Робота з прислів'ями.
— Поясніть зміст кожного прислів'я.
— Спишіть. Замість крапок допишіть закінчення.
— Визначіть число, рід, відмінок цих іменників.
Батьківщину бережи від ворог... .Більше діла, менше сл... . Щастя дає друз... , нещастя їх вивіряє. Шануй своїх батьк... . Нема ріки без берег..., героя — без народу.
2. Робота з текстом вправи 179.
а) Читання перебудованого тексту.
б) Списування першого абзацу тексту.
в) Визначення відмінків виділених іменників.
г) Спостереження над зв'язком речень у першому абзаці.
3. Літературна хвилинка.
— Послухайте учнівський твір і висловіть свої міркування щодо його змісту.
Люблю малювати дерева. Дерева для мене — наче дивні розумні істоти.
Придивіться до них. Дерева, як і люди, відчувають погану погоду і небезпеку, злу людину і прихід весни... Вони бережуть нас від спеки і дощу. Бережіть їх! Спостерігайте за ними! Малюйте, фотографуйте, і ви зрозумієте, яким чудовим є світ, що оточує нас.
(З газети)
4. Робота із загадками
— Відгадайте загадки і усно провідміняйте слова-відгадки, поставивши їх у форму множини.
• Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти,
білі ноги, стан тоненький. Як я звуся, діти?
(Береза)
• Як дерево називається, що влітку в білий пух вдягається?
(Тополя)
• На „я" починається, на „я" кінчається,
в садку росте, на ній плоди є.
(Яблуня)
V. Підсумок уроку.
1. Продовжіть речення.
— У родовому відмінку множини іменники мають закінчення ...(-ів (-їв), -ей).
Наприклад. ... , ... , ... .
— Більшість іменників жіночого роду і деякі іменники середнього роду в цьому відмінку мають ... (нульове) закінчення.
Наприклад. ... , ... , ... .
2. Гра „Впіймай іменник у множині".
Сміється поле, річка, ліс,
сміються гілочки беріз,
птахи сміються і луги,
сміються квіти навкруги.
Ставок, що цілу ніч мовчав,
і той сміятися почав.
Я миттю скочив до вікна
поглянуть, що за дивина.
Аж бачу у віконце —
надворі сходить сонце!
(Анатолій Костецький)
VI. Домашнє завдання.
С.88, правило; вправа180.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Говоримо красиво. Твір-опис за картиною І. Левітана "Золота осінь".
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Вживання прийменників з іменниками в різних відмінках. (Вправи 181-185.)
Мета. Розширювати знання учнів про закінчення іменників у множині; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання. Прислів'я, малюнки лісових тварин, кросворд.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 180.)
—Прочитайте складені вами словосполучення.
— Які закінчення мають виділені іменники?
— Прочитайте речення із утвореним словосполученням, яке ви склали.
2. Самостійна робота.
— З частин складіть прислів'я. Спишіть. Іменники у родовому відмінку множини підкресліть, усно поставте в початковій формі.
I варіант
Прислів 'я — варті однієї правди.
Учіння — слово батьків.
Тисяча неправд джерело знань.
II варіант
На вогонь і воду а проти молодця й сам вівця.
Кіт мишей надій не покладай.
Молодець проти овець, в рукавицях не ловить.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Актуалізація опорних знань. (За вправою 182.)
—Визначіть, до якого типу належить поданий текст.
— У якому відмінку іменники вживаються без прийменників і в якому — лише з прийменниками?
2. Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 91.
3. Робота з підручником. (Вправа 183.)
а) Бесіда за змістом тексту.
б) Визначення відмінків іменників.
в) Спостереження за вживанням іменників з прийменниками.
г) Встановлення схематичного зв'язку між словами перших двох речень.
Фізкультхвилинка.
IV. Тренувальні вправи.
1. Робота з народною піснею. (Вправа 184.)
—Про що ви дізналися з української народної пісні?
— Доведіть словами пісні, що козак любить свою Батьківщину.
— Випишіть іменники, вжиті з прийменниками, і визначіть їх відмінок.
— Поясніть написання слів з пропущеними буквами.
2. Вікторина „Чи знаєш ти пісні свого рідного краю?"
Учням пропонується пригадати слова і заспівати пісні, які вони знають, які співають їхні батьки, дідусі, бабусі.
(Вчитель може дітям допомогти: заспівати початок пісні або її приспів.)
3. Каліграфічна хвилинка.
Я візьму той рушник, постелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.
— З якої пісні ці рядки? („Пісня про рушник"на слова А. Малишка.)
— Які іменники вжиті з прийменниками?
— Вимовіть звуки у слові щебетання.
4. Творче завдання.
— Спишіть, вставляючи потрібні прийменники.
І варіант
... рецепту... базарі дятел вибрав окуляри. Натягнув собі ... ніс, полетів трудитись ... ліс.
(По, на, на в.)
2 варіант
Змайстрував мій братик Гриць гарну хаточку ... птиць. Он ... дереві вона, ... садку... вікна.
(Для, на, у, біля.)
—Визначіть відмінок іменників з прийменниками.
5. Розвиток зв'язного мовлення. (Вправа 181.)
—За поданим початком і малюнком складіть і запишіть твір. Вказівка: використати у розповіді іменники у родовому відмінку.
V. Підсумок уроку.
1. "Мозкова атака".
— У якому відмінку іменники вживаються без прийменників? Наведіть приклади.
— У якому відмінку іменники вживаються тільки з прийменниками? Наведіть приклади.
— Що ви знаєте про інші відмінки іменників і прийменники? Наведіть приклади.
Кросворд „Загадково-лісовий"
1. Хвіст трубою, спритні ніжки, плиг із гілки на сучок. Носить все вона горішки
в золотий свій „сундучок". (Білка)
2. Ми — лісові мешканці - вправні будівельники, всією громадою будуємо житло із соснових голок. (Мурашки)
3. Влітку ходить, бродить лісом. Все трощить важка нога. Взимку він, накрившись хмизом, у барлозі спать ляга. (Ведмідь)
4. Назва грибів, за якими вирушили до лісу хлопчики із вправи 181 (Опеньки)
5. Я дерево-красень, а звуть мене ... (ясен).
6. Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене ... (лисиця).
7. Ходить хмуро між дубами, хижо клацає зубами. Зачаївся ось, примовк. Грізний звір цей, звісно ... (вовк).
— Прочитайте слово у виділеному стовпці.
VI. Домашнє завдання.
С. 91, правило; вправа 185.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Закінчення іменників у місцевому відмінку множини. (Вправи 186-189.)
Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; ознайомити із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; виховувати почуття патріотизму, гордості за рідну Вітчизну.
Обладнання. Історичний матеріал, прислів'я, малюнок ліщини.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
Любіть, шануйте рідну мову — культури нашої основу.
II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа 185.
— Про що ви дізналися із тексту вправи?
— Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками.
— У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?
— Прочитайте різні відмінкові форми однини іменників зброя, місто. (Зброї, зброю, зброєю, на зброї; міста, місту, містом, у місті.)
—Які ви дібрали спільнокореневі слова до поданих іменників? (Збройний, озброєння, озброюватися; містечко, міський.)
2. Історична хвилинка.
Запорожці жили на роздоріжжі між Україною, Литвою, Польщею і Росією з одного боку та Кримом і Туреччиною з іншого.
Володіючи широкими степами, що простяглися на величезну відстань на схід і захід від Дніпра, запорізькі козаки попри все завжди вважали центром своїх вольностей ріку Дніпро: на Дніпрі чи поблизу Дніпра вони постійно влаштовували свою столицю, Січ. Назва козацької столиці — „Січа, Січ " — виникла, без сумніву, від слова „сікти"... Виникнення, влаштування й історія Хортицької Січі тісно пов’язані з історією й подвигами знаменитого вождя запорізьких та українських козаків, князя Дмитра Івановича Вишневецького, відомого в козацьких народних думах під іменем Байди (Д. Яворницький). 3. Каліграфічна хвилинка.
К к ко оз цьк козак Козацькому роду немає переводу.
—Як ви розумієте зміст цього прислів'я?
— Визначіть відмінок кожного іменника у прислів'ї.
|