Пиши Дома Нужные Работы

Обратная связь

I. Організація класу до уроку.

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— З чого складається наше мовлення? (З речень.)З чого складаються речення? (Зі слів.)На скільки частин мови поділено всі олова української мови? (На 10 частин мови.)Яку частину мови ми зараз вивчаємо? (Прикметник.)Яка частина мови називається прикметником?Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні? (Вживання прикметників робить наше мовлення багатшим, милозвучнішим, емоційно насиченим.)Як змінюються прикметники? (За числами, відмінками, а в однині — і за родами.)

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 1.

а) Ознайомлення і виконання першого завдання вправи.

— Спишіть подані сполучення прикметників з іменниками у стовпчик, поставте їх у множині і запишіть через риску. Виділіть закінчення прикметників у множині. Який висновок можна зробити про закінчення прикметників у називному відмінку множини?

2. Опрацювання правила (с.3), яке є логічним висновком виконаної вправи 1.

Висновок. Слід звернути увагу, що всі без винятку прикметники у називному відмінку множини мають закінчення - і, тому варто не забувати, що у вимові треба пом'якшувати кінцеві приголосні перед звуком - і. Це стосується всіх приголосних звуків (у тому числі шиплячих і губних).

3. Тренувальна вправа (усно) на закріплення вивченого правила.

— Названий прикметник поставте у множині, доберіть відповідний за змістом іменник, назвіть утворене словосполучення.дорогий — дорогі діти слабкий — сухий — хижий — козачий — мудріший — голубий — скупий — сміливий -

4. Вибіркове списування (за вправою 2).



а) Читання тексту вправи, визначення його головної думки.б) Словникова робота. Граціозні — витончені, стрункі.в) Самостійне вибіркове списування за завданням 2 вправи 2.

г) Перевірка виконаної вправи 2 (зачитування прикметників з пропущеними закінченнями).

IV. Каліграфічна хвилинка.

кі сі ті ні хі ві

—Підберіть і запишіть прикметники у множині, які закін­чуватимуться буквосполученнями каліграфічної хвилинки.Маленькі, золоті, зелені, тихі, казкові і т.д.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

— Такі ж веселі світлі почуття викликає і зміст наступної вправи.

1. Самостійна робота (за вправою 3).

а) Словникова робота (розгляд кольорових ілюстрацій квітів, згаданих у вправі: волошки, сокирки, безсмертник, медуниця, звіробій, материнка).

б) Письмове виконання вправи 3.

(Можна запропонувати дівчаткам опрацювати перші два речення, а хлопчикам — 3-є, 4-е, і 5-е речення. Так буде опрацьована вся вправа.)

в) Розбір за будовою прикметника.

г) Перевірка виконання вправи.

VI. Домашнє завдання з інструктажем. (С.5, правило; вправа 4.)

VII. Підсумок уроку.

Навчальна гра "Продовж речення".

— На сьогоднішньому уроці ми продовжили вивчати частину мови... (прикметник).

—Прикметники змінюються за... (числами, родами).

— Усі прикметники в називному відмінку множини мають... (закін­чення —і). Наведіть приклади.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 5—7.)

Мета. Закріпити знання про відмінювання прикметників у множині. Вчити школярів правильно вимовляти і записувати форми прикметників у множині, вживати на письмі закінчення прикмет­ників, орієнтуючись на кінцевий приголосний звук основи.

Обладнання. Експозиція дитячих квітів-розмальовок. Таблиця "Почуття" (додаток 5).

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Зачитування учнями творів про мамині (бабусині) руки.

— Яка частина мови найчастіше трапляється у ваших творах? У формі якого числа стоять прикметники? Чому?

III. Каліграфічна хвилинка.

Юн юнн нна ат ати юннати Юннат — це юний дослідник природи.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Коментоване списування (за вправою 5).

а) Письмове виконання вправи 5, завдання 1.Висновок. В усіх реченнях прикметники вжито у родовому відмінку множини.

б) Підбір синонімів.Мужні - сміливі, хоробрі, відважні, відчайдушні.

2. Колективне виконання вправи 6.

а) Списати речення, вставляючи пропущені закінчення (коментувати вголос).

б) Виділити закінчення прикметників і визначити їх відмінок (коментувати вголос).

Висновок. Одні прикметники у родовому і місцевому відмінках множи­ни мають закінчення — их, а інші — іх, а залежить це від кінцевого приголосного основи. Якщо кінцевий приголосний основи твердий - закінчення — их, якщо м'який —їх. Наприклад:сильний — сильних мужній — мужніх крайній – крайніх

в) Порівняти закінчення прикметників. З'ясувати, як розрізнити форми прикметників, що збігаються в різних відмінках.— Назвати прикметники у першому речення. Визначити закінчення. Порівняти їх.

— Чи вжиті вони у формі одного й того ж відмінка? (З'ясуємо, з яким іменником зв'язаний кожен з прикметників.)

• На різних мовах. Іменник "мовах" вжито у формі місцевого відмінка, то і залежний від нього прикметник стоїть у місцевому відмінку.

• Святкових пісень. Іменник "пісень" стоїть у родовому відмінку, то і залежний від нього прикметник — у родовому відмінку.

— Отже, у різних відмінкових формах прикметників можуть бути однакові закінчення.

3. "Виправте помилки".— Які прикметники "заблукали"?


Про що говорять звірі

Ворон каже воронятку:

— Мій лукавий.

Слон говорить слоненятку:

— Мій маленький.

Заєць каже зайченятку:

— Мій крилатий.

Гуска шепче гусенятку:

— Мій хвостатий.

Лев говорить левенятку:

— Мій біленький.

Лис говорить лисенятку:

— Мій ласкавий.

(М. Сингаївський)


Висновок. Емоційно забарвлені прикметники мають велику силу. Вони можуть прикрашати, прославляти, вводити в оману і навіть змінювати зміст.

4. Творча робота за вправою 7.

а) Читання учнями тексту, з'ясування значень невідомих слів.б) Висловлення почуттів від прочитаного тексту.в) Добір відповідного заголовка. ("Сумна далина", "Туга за рідним краєм ", "Далеко від дому ", "Та тепла і холодна чужина ".)г) Відшукування в казці прикметників, емоційне забарвлення яких допоможе продовжити казку. (Невеселими (зграйками), далекою (дорогою), високі (гори), сині (моря).)

— Визначте, у якому числі вжито прикметники. Знайдіть прикметники, вжиті у називному відмінку множини.

V. Підсумок уроку.

— Яке нове словникове слово вивчили? З якою орфограмою? (Юннати.)—Підберіть найвлучніші прикметники до іменника ЮННАТИ. (Допитливі, дбайливі, доброзичливі, старанні.)

—На що вказує закінчення дібраних прикметників? (Прикметники вжиті у називному відмінку множини.)

VI. Домашнє завдання з інструктажем.Вправа 7, завдання 2 (усно).


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Навчальний письмовий переказ. Узагальнюючий урок з теми "Прикметник". (Вправи 8—10.)

Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми "Прикметник". Вчити передавати зміст тексту (усно й письмово), продовжити форму­вати вміння переказувати текст. Виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати інтерес до народних традицій.

Обладнання. Таблиця "Почуття" (додаток 4).

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

III. Навчальний тренувальний письмовий переказ (за вправою 8).

1. Читання тексту вправи 8 вчителем і з'ясування значень невідомих слів.

2. Висловлення учнями почуттів від прослуханого тексту. (Таблиця почуттів.)

3. Визначення головної думки і мети тексту.

Головна думка тексту. Новорічне свято — свято надій і сподівань.

Мета тексту. Ознайомити учнів з новорічними традиціями наших предків.

4. Самостійне вдумливе читання учнями тексту з метою підготовки до письмового переказу.

5. Усне переказування тексту учнями.

6. Запис на дошці словосполучень і виразів, необхідних у письмовому переказі.

Сива давнина, предки-слов'яни, біло-рожевим цвітом, навколо новорічної вишні, вічнозелена ялинка, цар Петро Перший, у тисяча сімсотому році.

7. Самостійне складання плану переказу і записування переказу в зошит.

8. Зачитування учнями текстів-переказів з метою вдосконалення (якщо необхідно).

Фізкультхвилинка.

Щось не хочеться сидіти — треба трішки відпочити. Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.

Вище руки підніміть, а тепер їх опустіть. Плигніть, діти, кілька раз. За роботу, все гаразд.

IV. Каліграфічна хвилинка.

Нов виш ння з ацв віл Під Новий рік вишня зацвіла.

—Прокоментуйте зміст записаного речення.

— Які асоціації виникають у вас?

V. Вибірковий диктант-пісня (за вправою 9).

1. Вчитель співає щедрівку "Ой сивая та зозуленька", даючи завдання впізнати прикметники.

2. Словникова робота.

— Поясніть значення слів: щедрий, щедрівка, щедрувати. Щедрівка — старовинна українська обрядова новорічна пісня, що виконується 31 грудня та 1 січня.

Щедрувати — співати щедрівки, брати участь в обряді, пов'язаному з виконанням цих пісень.

— Які щедрівки ви виконуєте в сімейному колі?

3. Виписування прикметників після повторного співу щедрівки.

— Яка роль прикметників у щедрівці?

— Якнайшвидше визначте прикметник у називному відмінку множини. Доведіть правильність свого вибору.

4. Перевірка вибіркового диктанту.

VI. Підсумок уроку.

— Яка частина мови називається прикметником? Як змінюються прикметники? Як визначити рід, число і відмінок прикметника в реченні? Які закінчення мають прикметники у називному відмінку однини і множини?А на завершення — гра "Впіймай оплеском прикметник".


Прикметник —

це частина мови,

без якої нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове,

йому, як другові, всміхнись.

Земля — ласкава, люба, рідна,

а сонце — щире, золоте,

а небо — лагідне, погідне,

життя — прекрасне, золоте.

А очі в мами — добрі, ніжні,

а голос — чистий і дзвінкий,

а руки — теплі і надійні,

а погляд — сонячний, ясний.

Квітки у полі — білі, сині, червоні, жовті, голубі.

Хмарки у небі — бистрокрилі, весняні, літні, голубі.

Усі ознаки називає прикметник як частина мови

і жодної не обминають слова ці, справді пречудові.

(Л. Лужецька)


VII. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 10.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Контрольна робота. Письмовий переказ.

Мета. Перевірити вміння письмово переказувати текст розповідного характеру за самостійно складеним планом.

Хід уроку






ТОП 5 статей:
Экономическая сущность инвестиций - Экономическая сущность инвестиций – долгосрочные вложения экономических ресурсов сроком более 1 года для получения прибыли путем...
Тема: Федеральный закон от 26.07.2006 N 135-ФЗ - На основании изучения ФЗ № 135, дайте максимально короткое определение следующих понятий с указанием статей и пунктов закона...
Сущность, функции и виды управления в телекоммуникациях - Цели достигаются с помощью различных принципов, функций и методов социально-экономического менеджмента...
Схема построения базисных индексов - Индекс (лат. INDEX – указатель, показатель) - относительная величина, показывающая, во сколько раз уровень изучаемого явления...
Тема 11. Международное космическое право - Правовой режим космического пространства и небесных тел. Принципы деятельности государств по исследованию...



©2015- 2024 pdnr.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.