III. Повторення вивченого матеріалу. 1. Диктант.
Калина
Найкраще подвір'я в нашому селі у бабусі Марії. Біля її хати ростуть вишні, бузок, шумлять явори. Під вікном посадила вона кущ калини.
Червона калина — це символ отчого краю, символ України. Коли козак вирушав на чужину, мати напувала його калиновим чаєм та давала йому в дорогу хліб з калиною.
2. Завдання.
— Визначіть відмінок іменників з прийменниками.
1 варіант — у першому абзаці тексту;
2 варіант — у другому абзаці тексту.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
— Сьогодні, закінчуючи вивчення теми „Іменник", ми перевіримо своє вміння правильно вживати іменники у місцевому відмінку множини, засвоїмо літературну граматичну форму іменників з прийменником по.
2. Ознайомлення із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини.
а) Робота із текстом вправи 186.
— Доведіть, що прочитане вами — це текст, а не окремі речення.
— У якому відмінку вжито виділені іменники?
— Які закінчення вони мають?
б) Робота над усвідомленням правила, с. 93.
— У яких іменниках пишеться закінчення -ах, а в яких -ях?
—Чи однакове звукове значення має закінчення -ях у іменниках на морях і на лініях?
—Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови?
V. Тренувальні вправи.
1. Вправа 187.
а) Визначення відмінків іменників.
б) Списування із завданням: поставити виділені іменники у місцевому відмінку, використавши прийменники по, на, в.
в) Позначення закінчення іменників.
2. Роботам прислів'ями.
— З частин складіть прислів'я.
— Поставте іменники у правильній формі.
— Підкресліть прийменники.
Сила птаха в (крила), її (друг).
У кого руки в (мозоль), сила людини в (дружба).
Людину пізнають по у того хліб в (скирта).
У корови молоко на (язик), в доярки — на (рука).
3. Вправа 188.
а) Бесіда за змістом прочитаного. (Чагарник — кущові зарості багаторічних дерев'янистих рослин.)
б) Визначення відмінка іменників у множині.
в) Списування тексту вправи із вписуванням пропущених букв.
г) Пояснення написання слів.
4. Хвилинка-цікавинка.
— А у нас в Україні росте ліщина — кущ з їстівними плодами — горіхами, а також чагарник з кущів цієї рослини.
— Ліщино кучерява,
чому ти стоїш скраю?
— Тому, що я діброву
нову тут починаю.
Як маю сто горішків,
з них буде сто ліщинок,
до царства лісового
аж сто дзвінких стежинок.
(С. Жупанин)
VI. Підсумок уроку.
1. Взаємоопитування (за запитаннями і завданнями для повторення с. 94).
2. Гра „Віднови вірш".
Щоб красувався рідний край
Сосну й дубки малі.
в зеленому гіллі,
посадим на горбочку гай -
(М. Познанська)
—Визначіть відмінок іменників.
— Вивчіть відновлений вірш напам'ять.
VII. Домашнє завдання.
С. 93, правило; вправа 189.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Контрольна робота. Мовна тема 2. Частини мови. Іменник.
Мета. Перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів за темою "Іменник".
Обладнання. Завдання тестового характеру.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Контрольна робота.
1 варіант
1. Прочитайте речення. Визначіть відмінок виділеного іменника.
На високій скелі височать залишки древньої фортеці.
а) родовий;
б) давальний;
в) місцевий.
2. Визначіть, у якому слові відбулося чергування приголосного звука перед закінченням -і.
На широкім лузі, у густій лозі вдалося сховатись дідовій козі.
(К. Дідух)
а) лузі;
б) лозі;
в) козі.
3. З'ясуйте, в якому іменнику відбулося чергування голосного звука [і] з [о].
а) до моря;
б) до поля;
в) до коня.
4. Визначіть, яке закінчення пропущене в іменнику.
Їжак зібрався ночувати під кущ... колючого терну.
а) -ом;
б) -ем;
в) -см.
5. Знайдіть слово, в якому допущено помилку
а) вдячністю;
б) радісттю;
в) миттю.
6. Виберіть речення, в якому виділене слово записане з помилкою.
а) По дорогам снували автомобілі різних марок.
б) По дорогах снували автомобілі різних марок.
в) Дорогами снували автомобілі різних марок.
2 варіант
1. Знайдіть у вірші іменник, вжитий у знахідному відмінку.
Хмари по небу блукали, з перлів намисто низали. Порвались нитки — бризнули бризки, з шумом на землю упали.
(Марійка Підгірянка)
а) хмари;
б) з перлів;
в) намисто.
2. Визначіть, яку букву треба поставити перед закінченням у виділеному слові.
На бере...і глибокого озера туристи зупинилися відпочивати.
а) г ;
б) з ;
в) г .
3. Знайдіть в реченні іменник, у якому відбулося чергування голосних [е] чи [о] з [і].
На заході України в Карпатських горах розкинулось місто Мукачеве.
а) на заході;
б) в горах;
в) місто.
4. У якому слові допущено помилку в закінченні?
а) замком;
б) ключом;
в) стовпом.
5. Виберіть слово, в якому немає помилки.
а) сіллю;
б) сільно;
в) сілю.
6. Виберіть правильний запис пропущеного в реченні слова.
Важко порахувати, скільки ... принесло Новорічне свято людям.
а) радощів;
б) радостей;
в) радостів.
Варіант
1. Виберіть правильне твердження. Іменники змінюються за ... .
а) числами і часами;
б) родами та числами;
в) числами та відмінками.
2. Прочитайте прислів'я. Визначте відмінок виділеного іменника.
Під лежачий камінь вода не тече.
а) Називний.
б) Знахідний.
в) Місцевий.
3. Визначте, яке закінчення "пропущене в іменнику.
Під високою круч... хлюпочеться вода.
а) -ою;
б) -єю;
в) -ею.
4. До іменника вулиця доберіть синонім.
а) дорога;
б) тротуар;
в) перехрестя.
5. Знайдіть слово, в якому допущено помилку.
а) дубів;
б) країв;
в) подорожів.
6. З'ясуйте, в якому іменнику відбулося чергування кінцевого при голосного основи.
а) на боці;
б) на ножі;
в) на возі.
Варіант
1. Виберіть правильне твердження.
а) Іменники змінюються за родами.
б) Іменники належать до одного з трьох родів.
2. Прочитайте речення. Визначте відмінок виділеного іменника.
З моря подув холодний вітер.
а) Місцевий.
б) Родовий.
в) Знахідний.
3. Визначте, яку букву треба поставити перед закінченням у виділеному слові.
У лу…і росте червона калина.
а) з;
б) г;
в) к.
4. До іменника ніч доберіть антонім.
а) день;
б) ранок;
в) вечір.
5. Виберіть слово, написане без помилки.
а) свіжістю;
б) свіжіст'ю;
в) свіжістью.
6. Знайдіть у реченні іменник, вжитий у знахідному відмінку.
Вітер розгойдував на воді човен.
а) вітер;
б) воді;
в) човен.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. (Вправи 190-193.)
Мета. Проаналізувати знання, уміння й навички учнів, виявлені під час контрольної роботи; організувати опрацювання допущених помилок; закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання. Мовний матеріал, прислів'я, малюнки годівничок для птахів.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Аналіз контрольної роботи.
III. Узагальнення знань про іменник.
1. Робота з віршем.
Тече вода з-під явора
яром на долину.
Пишається над водою
червона калина.
(Т. Шевченко)
Підкреслити іменники і визначити їх відмінок.
2. Творчий диктант.
— Поставити іменники у потрібній формі.
Побачили (зозуля), вода з (криниця), написати (подруга), грає на (скрипка), створити (держава), подарували (дівчинка), допомогла з (радість), посипати (сіль), купили (Мар'янка).
|