III. Робота над вивченням нового матеріалу. 1. Робота з прислів'ями. (За вправою 81.)
а) Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів'я.
б) Випишіть з прислів'їв дієслова разом з не.
Висновок. Не з дієсловами треба писати окремо.
2. Закріплення правила про написання не з дієсловами, с. 44.
3. Колективне письмо. (За вправою 82.)
а) Читання речень, з'ясування значення невідомих слів.
б) Списування речень, розкриваючи дужки.
в) Самостійне складання висновку про написання не з дієсловами.
4. Самостійна робота (з наступною взаємоперевіркою). (За вправою 83.) Завдання аналогічне до попередньої вправи.
Каліграфічна хвилинка (творчого характеру). Гра "Запереч мені".
— Я зачитую речення, а ви за допомогою не складаєте речення-заперечення і записуєте його каліграфічно скорописом.
Наприклад. Читаю: Василько поспішав до школи. Записуєте: Василько не поспішав до школи. Речення для гри.
Я вивчив уроки. Ми поїдемо на екскурсію. Ромчик грає на скрипці. Дівчинка читає казку.
— Прочитайте записані речення.
— Як ви написали не з дієсловами?
— Про яку це дівчинку останнє речення? (Запитання для пробудження уяви.)
5. Складання пам'ятки юним грибникам. (За вправою 84.) Виконувати усно.
6. Словничок.
Дисципліна. 1. Обов'язкове для всіх членів даного колективу
підкорення твердо встановленим порядкам, правилам. 2. Самостійна галузь будь-якої науки.
В латинській мові disciplina — вивчення, виховання, розпорядок.
Синоніми. 1. Дисципліна, порядок, поведінка.
2. Дисципліна, предмет, наука.
7. Робота з текстом (за вправою 85).
— Прочитайте текст, назвіть незрозумілі слова.
— Доберіть заголовок.
— Знайдіть у тексті дієслова. Визначте, з якими частинами мови вони зв'язані в реченні.
— Ще раз прочитайте текст і спробуйте переказати, закривши підручник.
8. Правило-висновок про зв'язок дієслів з іншими частинами мови в реченні, с. 46.
Висновок. У реченні дієслово зв'язується з різними частинами мови, але найчастіше — з іменником
9. Тренувальна вправа 86 (на зв'язок дієслів з іменниками).
—Прочитайте прислів'я. Як ви розумієте зміст кожного з них?
— Випишіть дієслова і зв'язані з ними іменники (за зразком). Зразок.
Не помиляється (хто?) той. Не робить (чого?) нічого.
10. Диктант з обґрунтуванням.
Практичні поради під час грози
1. Не можна ховатися від дощу під високими поодинокими деревами, в скирті сіна чи соломи.
2. Під час грози не купайтеся!
3. Не знімайте взуття. Мокра шкіра босих ніг — добрий провідник струму.
4. Не лягайте на землю у відкритому степу.
5. Намагайтесь звільнитися від металевих предметів.
6. Не користуйтеся під час грози радіоприймачами!
7. Не розмовляйте по телефону. Це дуже небезпечно!
IV. Підсумок уроку.
— З якими частинами мови найчастіше зв'язане дієслово? (З іменником.)
— Як пишеться не з дієсловами? (Окремо.)
—Яким членом у реченні виступає дієслово? (Присудком.)
V. Домашнє завдання з інструктажем.
С. 44,46 — правила, вправа 87.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Неозначена форма дієслова. (Вправи 88-91.)
Мета. Закріпити і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова. Виробляти вміння правильно ставити питання до неозначеної форми дієслова. Виховувати патріотичні почуття.
Обладнання. Індивідуальні картки, загадки, чистий аркуш паперу (для кросворда на підсумок уроку).
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.(Вправа 87.)
— Як одним словом назвати розмову між вовком і чоловіком? (Діалог.)
— До якого типу належить цей текст? (Розповідь.)
— Зачитайте записаний текст, зазначаючи вставлені дієслова. Обґрунтуйте свій вибір.
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Робота з індивідуальними картками. (4 учні.) (На правопис не з дієсловами.)
Спиши прислів'я та приказки, розкриваючи дужки.
1. З чужої біди (не) смійся.
2. Де сила (не) візьме, там розум допоможе.
3. Ото на себе (не) надійся, чужому лихові (не) смійся.
4. (Не) хитруй, (не) мудруй, а чесно працюй.
5. (Не) вчи рибу плавати.
6. (Не) журись, а за діло берись.
7. (Не) вміє той, хто (не) працює.
8. Краще (не) обіцяти, як слова (не) здержати.
9. Чужим розумом (не) проживеш.
10. Поки (не) упріти, доти (не) уміти.
2. Самостійна робота з наступною самоперевіркою.
— Спишіть з дошки загадки, розкриваючи дужки. Доберіть відгадки.
Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе дивитися (//^дозволяє. (Сонце.)
Очима бачиш, а руками (не) візьмеш. (Тінь.)
Брат і сестра: її всі бачать, але (не) чують, його всякий чує, але (не) бачить. (Блискавка і грім.)
Є на світі кінь, всьому світові (не) вдержати. (Вітер.)
Іде лісом — (не) шелестить, іде водою — (не) плюскотить. (Тінь.)
Через воду стежечка, а води (не) перейдеш. (Веселка.)
— Яким правилом об'єднані слова, які розкрили з дужок? (Не з дієсловами треба писати окремо.)
—Якими двома словами можна об'єднати відгадки? (Явища природи.)
IV. Каліграфічна хвилинка.
Ти ти ти ти
— Запишіть каліграфічно якомога більше дієслів, що закінчуються на -ти.
—Поставте питання до записаних дієслів. (Що робити?)
—Пригадайте з 3-го класу, як називається форма дієслова, що відповідає на питання що робити? що зробити? (Неозначена форма дієслова.)
V. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Робота над словом. (За вправою 88.)
—Виразно прочитайте вірш і скажіть, чи є незрозумілі слова.
— Відшукайте у вірші дієслова. Спробуйте визначити час дії.
— Прочитай виділені слова. Чи можна виділити час дії, позначеної цими словами? (Ні.)
2. Висновок-правило, с. 48.
Дієслова боронити, любити, не ходить, працювати вжиті в неозначеній формі.
3. Робота з підручником. Вправа 89 (усно).
4. Робота з прислів'ями. (За вправою 90.)
—Прочитайте прислів'я, з'ясуйте, чи є невідомі слова.
— Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів'я.
— Відшукайте і прочитайте дієслова.
— Які форми дієслів використано у прислів'ях? (Неозначену форму дієслова.)
5. Вивчення правила, с. 48.
— Звернути увагу: V неозначена форма є початковою формою
дієслова;
що робити? що зробити? — це питання неозначеної форми дієслова;
кінцеву частину дієслів у неозначеній формі -ти, -ть називають закінченням: співати, співать.
6. Навчальна гра "Відповідай миттю" (підготовка до домашнього завдання).
Ведучий (вчитель), звертаючись по черзі до учасників гри, називає іменник або прикметник. Учні повинні утворити від цього іменника або прикметника дієслово в неозначеній формі. Хто не зможе дати відповідь, вибуває з гри. Виграє той, хто залишиться.
Слова для гри.
Друг, ворог, вечеря, господарство, сніданок, хазяйство, спів, старт, плач, фініш, читання, радість, сум, синій, зелений, сухий, червоний.
VI. Підсумок уроку.
1. Продовжіть речення.
Дієсловом називається.....
Початковою формою дієслова є ... .
-ти, -ть вкінці дієслова називають ... .
Найчастіше дієслово в реченні зв'язане з ... .
Не з дієсловами треба ....
В реченні дієслово виступає ... .
2. Кросворд-гра "Перехрестя".
Кожен учасник гри креслить на аркуші паперу зображену тут фігуру.
Ведучий (вчитель) називає неозначену форму якогось дієслова, що складається з 6 букв, і всі вписують це слово у будь-які 6 клітиночок своєї фігури. Далі учасники гри самостійно заповнюють решту рядів дієсловами в неозначеній формі. Після перевірки кожному зараховується стільки балів, скільки у нього перехресть. Наприклад, троє учнів, взявши за основне слово читати, заповнили свої фігури так:
Перший з них одержав 4 бали, другий — 2 бали, третій — 1 бал. Продовжуючи гру, ведучий (вчитель) називає інше слово в неозначеній формі, що також вноситься у фігури, і гра йде, як і раніше. Виграє той, хто першим набере обумовлену кількість балів.
|