VII. Домашнє завдання з інструктажем. С.48 — правила, вправа 91.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 92-94.)
Мета. Ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова — часом. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова, правильно їх писати.
Обладнання. Таблиця часів дієслова, вірші, приказки і прислів'я.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка виконання домашнього завдання.
1. Вправа 91.
— Наведіть приклади неозначеної форми дієслова.
— Продовжіть речення: "Неозначена форма дієслова є ... ." (... початковою формою дієслова.)
—Прочитайте дібрані спільнокореневі дієслова. Назвіть корінь.
2. Учнівський диктант.
— Продиктуйте кожен за порядком підготовлені вами прислів'я і приказки. Назвіть у них дієслова в неозначеній формі.
Життя прожити — не поле перейти.
Ліпше без вечері лягати, та без боргів уставати.
Хочеш знати — не соромся питати.
Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
Гарно того вчити, хто хоче все знати.
Якщо хочеш старість спокійну мати, мусиш замолоду працювати.
Щоб довго жити, треба працю любити.
Хто хоче робити, роботу знайде.
— Підкресліть дієслова в неозначеній формі.
— Чи можна визначити за цими дієсловами, коли відбулася дія і хто її виконує? Чому? (Не можна, бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу.)
— Діти, а сьогодні ми ознайомимось з дієсловами, які вказують і на час дії, і на особу, яка виконує дію.
III. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Складання речень за малюнками. (За вправою 92.)
— Розгляньте малюнки. Дайте відповідь на запитання до малюнків.
— Запишіть дієслова, які ви вжили для складання речень. (Написав, вкладає (кладе), кине.)
— Коли відбувається дія у кожному з трьох випадків? У першому — дія відбулася раніше (написав).
У другому — дія відбувається тепер (кладе). У третьому — дія ще відбудеться (кине).
2. Робота з таблицею часів дієслова, с. 50
а) Розгляд таблиці з коментуванням учителя і допомогою учнів.
б) • Цікаво знати.
Мова ескімосів Північної Америки і Гренландії має 63 форми теперішнього часу дієслова.
Багато часів мають дієслова і в англійській мові. Тут виділяють аж шістнадцять часових форм.
Ознайомлення з правилом про часи дієслова, с. 50.
4. Творча вправа 93.
а) Доповніть таблицю дієсловами минулого, теперішнього і майбутнього часу. (Усно.)
б) Складіть і запишіть речення з різними часовими формами одного і того самого дієслова. Наприклад:
Тато розповідав цікаву історію. Тато розповідає цікаву історію. Тато розповідатиме цікаву історію,
в) Як можна назвати слова, наведені в таблиці? (Синоніми.)
5. Каліграфічна хвилинка.
жд жда ал ждати ждати
— Змініть і запишіть це слово у трьох часових формах. ждали, ждуть, ждатимуть
— До слова ждати підберіть синонім і теж запишіть у трьох часових формах.
чекали, чекають, чекатимуть
6. Самодиктант (текст заздалегідь записаний на дошці).
а) Читання вірша і з'ясування значення незрозумілих слів.
Як довго ждали ми своєї волі слова,
і ось вона співа, бринить.
Бринить-співає наша мова,
чарує, тішить і п'янить.
(Олександр Олесь)
б) Вивчення вірша по рядочках, запам'ятовування розділових знаків.
в) Запам'ятовування офограм.
г) Запис вірша з пам'яті.
г) Самоперевірка написаного.
д) Підкреслення дієслів, визначення часу дієслів за допомогою поставлених до них питань.
IV. Підсумок уроку.
— Як змінюються дієслова? (За часами.)
— Які часові форми має дієслово? (Т. ч., мин. ч., майб. ч.)
Вибірковий диктант.
—Я зачитую три часові форми одного дієслова, а ви записуєте так:
1 ряд — дієслова минулого часу,
2 ряд — дієслова теперішнього часу,
3 ряд — дієслова майбутнього часу.
Орють, оратимуть, орали. Сіяв, сіє, сіятиме. Зійшло, сходить, зійде. Виполю, буду полоти, полола. Виростатиме, виростало, виростає. Буду збирати, збирала, збираю.
V. Домашнє завдання. С. 50 — правило, вправа 94.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Змінювання дієслів за числами. (Вправи 95—98.)
Мета. Виробляти в учнів вміння визначати число дієслова і змінювати дієслова за числами. Вдосконалювати навички роботи з текстом.
Обладнання. Таблиця часів дієслова.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Фронтальне опитування.
— Яка частина мови називається дієсловом?
— Як називається початкова форма дієслова? Наведіть приклади.
— Як змінюються дієслова?
— Які часи може мати дієслово?
—На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?
— Дієслово в неозначеній формі змініть за часами. (Усно.) Малювати — малював, малює, малюватиме (буде малювати).
Бігти — Сумувати — Формувати — Радіти —
2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 94.)
— З якої казки взято цей уривок? (Л. Українка "Біда навчить".)
—Про що в ній розповідається?
— Яка головна думка цієї казки?
— Зачитайте окремо дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу.
— Поясніть пропущені розділові знаки у виділених реченнях
3. Творчий диктант з фронтальною перевіркою.
— Дієслова в неозначеній формі змініть і запишіть: в минулому часі — 1-й ряд, в теперішньому часі — 2-й ряд, в майбутньому часі — 3-й ряд.
Збирати, ходити, горювати, розливати, радіти, балакати, працювати, складати, літати, смішити, плавати.
III. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація.
— Що означає, або що випливає з такого питання:
"Як змінюються дієслова за числами?" (Це означає, що дієслова таки змінюються за числами).
— Які є числа як граматична ознака? (Однина і множина).
Висновок. Якщо дієслова змінюються за числами, значить — вони
можуть вживатись в однині і множині.
— Давайте переконаємось у цьому.
2. Вибіркове коментоване списування. (За вправою 95.)
а) Читання тексту, словникова робота.
Марево — 1. Оптичне явище а атмосфері, яке полягає в тому,
що невидимі предмети, які знаходяться за горизонтом, відбиваються в переломленій формі в повітрі, міраж.
Переносне зн. 2. Привиди, примари, уявне видіння.
3. Миготливий шар теплого повітря біля поверхні землі (особливо в спеку).
б) Виписування з кожного речення головних членів речення за зразком:
Краєчок (що зробив?) сховався.
в) Визначення числа кожної пари головних членів.
3. Робота над правилом (с. 52) з використанням таблиці часів дієслова.
4. Вибіркове списування. (За вправою 96.)
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.
б) Добір заголовка до тексту.
в) Визначення речень з однорідними присудками і записування їх у зошит. (Чайки знімались з одиноких берегових скель, припадали грудьми до хвиль і плакали над морем. Море стемніло, змінилось. Дрібні хвилі зливались докупи і непомітно підкрадались до берега, падали на пісок і розбивались на білу піну.)
г) Визначення числа дієслів у записаних реченнях.
— Поміркуйте, який це текст. Розповідь, опис чи міркування?
5. Робота з текстом. (За вправою 97.)
—Прочитайте кінцівку казки і назвіть невідомі слова.
— Якщо б це була ваша казка, про що ви написали б в зачині та основній частині?
— Який заголовок був би у казки?
— Знайдіть у наведеному тексті однорідні присудки, виражені дієсловами.
(...Сіло пташеня матері на спину, вчепилося ніжками й дзьобиком за пір 'я. Полетіла мати, принесла своє дитя у гніздо й питає:
— Будеш тепер з гнізда виглядати?
— Не буду, — сказало радісне пташеня й підняло голівку, щоб виглянути з гнізда).
— Чому у цьому тексті дієслова вжито в однині? (Вони означають дію одного предмета).
IV. Підсумок уроку.
— Яку частину мови ви тепер вивчаєте?
— Які граматичні характеристики дієслова вже знаєте?
— Які знаєте часи дієслів?
—В якому числі може вживатись дієслово?
—Як називається початкова форма дієслова і на які питання відповідає?
Усмішки
1. Впізнайте дієслово, вжите у множині.
Який час...
— Я миюся, Ти миєшся...
Який це час, Федоте?
— Ну, раз ми з вами миємось — виходить, що субота.
(В. Слюсар)
— Чи правильно відповів Федот? Доведіть.
2. Впізнайте дієслова, вжиті в однині.
— Який це час: я бігаю, ти бігаєш, він бігає, вони бігають?
— Велика перерва.
— Чи погоджуєтесь з відповіддю учня? Чому?
4.Вчитель: — Який буде минулий час від дієслова "прокидатися "?
Учень: — Спати!
—Чи правильно відповів учень? Доведіть.
|