V. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 195, с. 100 — завдання для повторення.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Контроль навчальних досягнень. Списування.
Мета. Перевірити графічні, технічні вміння і навички, швидкість письма, дотримання правил культури запису, оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Контрольне списування.
Білчина пам'ять
Сьогодні я розглядав на снігу сліди звіряток та птахів. Багато цікавого прочитав. Ось білка добулась крізь сніг до моху, взяла звідти горіхи і відразу з'їла їх. Я шкаралупу знайшов. Потім відбігла з десяток метрів, знову пірнула, знову лишила на снігу шкаралупу.
Що за диво? Не можна ж думати, що вона чула запах горіха крізь шар снігу. Отже, добре пам'ятала з осені про свої запаси.
III. Збір зошитів.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Текст, його головна думка. Заголовок до тексту. (Вправи 196 — 199.)
Мета. Повторити і закріпити в учнів поняття про текст як зв'язне висловлення певної думки. Розвивати вміння підбирати заголовок до тексту, який би виражав головну думку. Виховувати патріотичні почуття.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням пам'ятників загиблим у Другій світовій війні, тлумачний словник української мови.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого про текст.
— Діти, пригадайте казку про хатинку, в якій поселився хлопчик з дивним ім'ям Текст. Як називалися частини цієї хатки?
— То зі скількох частин складається текст?
— Яка частина тексту найбільша?
— Яку ще важливу ознаку має текст?
—Які ви пам'ятаєте типи текстів?
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота над текстом. (За вправою 196.)
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.
— Доведіть, що це текст. (Тут є тема, мета і дібрано заголовок.)
б) Коротка бесіда про День перемоги (з використанням ілюстрацій).
в) Визначення головної думки тексту "День перемоги". (День перемоги — свято перемоги над фашизмом у боротьбі за свободу і незалежність.)
г) Називання звуків і букв у виділених словах.
ґ) Добір споріднених слів (усно), визначення в них кореня і префікса.
2. Списування з граматичним завданням. (За вправою 197.)
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.
Обеліск — архітектурна споруда, пам'ятник у вигляді чотиригранної колони з пірамідальною вершиною.
б) Самостійне списування тексту.
в) Добір заголовка. ("Ніхто не забутий, ніщо не забуте!")
—Підкресліть іменники, зверху скорочено зазначте їх рід і число.
— Розберіть виділені слова за будовою .
Фізкультхвилинка.
3. Каліграфічна хвилинка. УУУУУуУжУкУг
Україна Ужгород Угорщина
Леся Українка — видатна письменниця України.
— Діти, продовжіть цю розповідь, доберіть до неї заголовок.
— Чи можна назвати це текстом? Доведіть.
4. Розвиток зв'язного мовлення.
— Складіть розповідь "У лісі" за поданими словами та словосполученнями.
Йшли далі й далі, заблукали, зустріли лісника, показав дорогу.
—Чи можна цю розповідь назвати текстом? Доведіть. Який це тип тексту. (Розповідь.)
5. Колективне виконання вправи 198.
а) Читання вірша, словникова робота.
б) Відшукування у вірші спонукального речення.
в) Добір споріднених слів.
г) Усне відмінювання іменника хвиля.
6. Тренувальне аудіювання (з фронтальною перевіркою).
Вода
Наші предки дуже шанували воду. Вважалося великим гріхом кинути у річку чи озеро сміття, каміння. Не можна було бити по воді. Вода, вважалося, має велику цілющу силу. Вона миє, очищає. Тому з лікувальною метою збирали росу, а воду брали у річці. І неодмінно до сходу сонця, щоб до цього з неї ніхто не черпав.
("Дванадцять місяців ")
Тестові завдання
1. Що дуже шанували наші предки?
а) Хліб;
б) воду;
в) землю.
2. Що вважалося гріхом? Кинути у річку:
а) пісок і глину;
б) дерево;
в) сміття і каміння.
3. Що, як вважалося, мала вода?
а) Цілющу силу;
б) багато мінеральних солей;
в) гарний смак.
4. З якою метою збирали росу?
а) Для їжі;
б) з лікувальною метою;
г) для вмивання обличчя.
— До якого типу належить оповідання "Вода"?
— Які ще типи текстів ви знаєте?
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання з інструктажем.
Вправа 199.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Вправи на визначення головної думки тексту. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Усне переказування змісту тексту. Добір заголовків. Порядок розбору слів за будовою. (Вправи 200 — 208.)
Мета. Закріпити вміння визначити головну думку тексту. Повторити порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова, розбору слова за будовою. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання. Схема звуко-буквеного аналізу слова, орфографічні словники.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Фронтальне опитування.
— Що таке текст?
— Назвіть основні ознаки тексту.
— Які типи текстів ви знаєте?
2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 199.)
— Прочитайте виписаний уривок.
— Це розповідь, опис чи міркування? Доведіть.
— Чим вразив вас цей уривок?
— Прочитайте підкреслені іменники з прикметниками, назвіть їх число.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Списування з граматичним завданням. (За вправою 200.)
а) Читання тексту, словникова робота.
— Який це тип тексту? (Розповідь.)
— Яка його основна думка? (Кожна мова по-своєму прекрасна, а рідна мова — наймилозвучніша.)
б) Коментоване списування тексту "Рідна мова".
— Підкресліть слова з буквами я, ю, є, ї. Поясніть їх звукове значення.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів самоцвіт, вміння. (Додаток 6.)
Самоцвіт — [самоц'в'іт] Вміння — [вм'ін':а]
2. Колективне виконання вправи 201.
— Прочитайте виразно вірш. Визначте його основну думку. (Добро творити можна скрізь і всюди.)
—Які речення за метою висловлювання переважають у тексті? ( Спонукальні.)
—Назвіть звуки і букви у виділених словах.
— Спишіть вірш. У словах останнього речення позначте наголос.
3. Робота з орфографічним словником. (За вправою 202.)
4. Робота над текстом. (За вправою 203.)
а) Прочитайте текст, назвіть незрозумілі слова.
— Які почуття викликає зміст цього оповідання?
Перекажіть текст, виражаючи інтонацією свої почуття і ставлення до змісту тексту.
б) Робота з орфографічним словником. (Завдання 2.)
— Перевірте за словником наголос у виділених словах.
Жайворонок, стрімголов, добридень, безтурботно.
в) Виписування слів, які є формами одного й того самого слова, позначення в них закінчення.
Фізкультхвилинка.
5. Розбір слів за будовою. (За вправою 204.)
— Складіть коротку "квіткову" розповідь, використовуючи подані слова.
6. Самостійна робота. (За вправою 205.)
7. Розвиток зв'язного мовлення. (За вправою 206.) а) Читання тексту, словникова робота.
б) Висловлення почуттів від прочитаного тексту.
— Який це тип тексту? (Розповідь з елементами опису.) Підберіть заголовок до тексту.
в) Стислий переказ тексту.
г) Розбір виділених слів за будовою.
8. Коментоване списування. (За вправою 207.)
а) Читання тексту, словникова робота.
— Який це текст — художній, чи науково-популярний? (Науково-популярний.)
б) Коментоване списування з поясненням усіх орфограм.
в) Добір споріднених слів.
Спека — пекучого, спекотно, пекти, запечений. День — щоденно, днювати, денний.
г) Тренувальне аудіювання за текстом "Найбільша пустеля".
Тестові завдання
1. Сахара — це...
| а) найбільше місто;
|
| б) найбільша гора;
|
| г) найбільша пустеля.
| 2. Тушканчик ховається в норі від...
| а) звірів;
|
| б) дощу;
|
| в) спеки.
| 3. Пустельний їжак виходить з нори.
| а) влітку;
|
| б) в дощову погоду;
|
| в) вночі.
| 4. Верблюда від спеки захищає...
| а) тінь;
|
| б) ніч;
|
| в) вовняна шуба.
| IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання з інструктажем.
Вправа 208. Під час виконання домашнього завдання користуйтесь орфографічним словником.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Контроль навчальних досягнень. Аудіювання.
Мета. Перевірити вміння учнів сприймати на слух незнайомий текст з одного прослуховування і розуміти його зміст.
Обладнання. Тексти з тестовими завданнями.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Контрольна робота.
|