Пиши Дома Нужные Работы

Обратная связь

IV. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 212.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв'язних текстах. (Вправи 213 - 217.)

Мета. Закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного й того самого слова. Вправляти учнів у розборі слів за будо­вою. Виховувати почуття любові і поваги до свят і традицій українського народу.

Обладнання. Ілюстрації краєвидів Закарпаття, міста Мукачеве (для тренувального диктанту-інформації).

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— З чого складається наше мовлення?

— Які бувають речення за метою висловлювання?

—За інтонацією?

—Наведіть приклад розповідного речення. Утворіть з нього питальне речення.

— Чи траплялись питальні речення у домашній вправі?

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 212.)

—Прочитайте тексти, коментуючи, які букви вставили у словах.

— Назвіть слова у тексті, де були пропущені букви у префіксах.

—Яким правилом скористалися, щоб вставити пропущені букви у словах безжально, безводному!

III. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу про морфемну будову слів.

1. Робота над текстом. (За вправою 213.)

а) Читання тексту, словникова робота.

— Які почуття викликає цей текст?

— Який це тип тексту? (Розповідь.)

— Що найцікавіше ви дізнались із цього тексту?

— Назвіть, які у тексті є слова з орфограмами.

— Прочитайте уважно останній абзац. Підготуйтеся до списування.

б) Списування (останній абзац тексту).

— Спишіть, підкресліть однорідні члени речення.



— Якими частинами мови вони виражені?

(Перше речення останнього абзацу — однорідні другорядні члени речення, виражені іменниками.

Друге речення останнього абзацу — однорідні присудки, виражені дієсловами.)

2. Каліграфічна хвилинка (підр., с. 109).

Д Д Д іч вч пл пл еле еле

Дівчата плетуть зелені вінки.

— Опрацюйте це речення за алгоритмом (додаток 7).

3. Вибіркове списування. (За вправою 214.)

—Прочитайте вірш. Випишіть спільнокореневі слова. Позначте у них корінь.

Фізкультхвилинка.

4. Повторення порядку розбору слів за будовою.

а) Змінити слово і виділити змінну частину (закінчення) або довести, що в слові закінчення немає (закінчення нульове).

б) Дібрати до слова ряд споріднених слів (різних частин мови) і знайти в них спільну частину (корінь).

в) Виділити суфікс і префікс (якщо такі є) у слові.

5. Колективне виконання вправи 215.

а) Відшукування ключових слів з кожного ряду, які пояснили б значення інших слів.

вечір

море

мороз

б) Відбір слів, що відповідають даним моделям.

в) Складання речень зі словами, дібраними до схем, запис їх у зошит. — Прочитайте складні речення. Які з них є розповідними? питальними? спонукальними?

6. Творча вправа 216.

а) — Чи можна поставити питання до частини слова весел-. Чому? (Тому що це тільки частина, а не повнозначне слово.) б) Утворення нових слів. Який? — веселий. Що? — веселість, весілля. Що робити? — веселити, розвеселяти.

7. Тренувальний диктант-інформація. (Залишити рядок на заголовок.) На заході України розкинулося місто Мукачеве. Воно виникло біля старовинного замку, що захищав захід з гір у низовину. Замок стоїть на високому горбі. У легенді про заснування міста розповідається, що під час його спорудження люди терпіли страшенні муки. Важко було доставляти на гору каміння та інший будівельний матеріал. Звідси і назва — Мукачеве.

(З "Цікавої географії ")

—Відшукайте у тексті три слова з префіксами. Позначте префікси у цих словах.

IV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 217.


№ уроку_______ Дата__________

Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами. (Вправи 218 - 223.)

Мета. Узагальнити знання учнів про речення. Закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами. Розвивати навички інтонаційного читання окличних речень.

Обладнання. Тлумачний словник української мови.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 217.)

—Про що розповідається у тексті домашньої вправи? (Про ліс.)

—Який це тип тексту? (Розповідь з елементами опису.)

—Прочитайте текст, називаючи вставлені закінчення прикметників.

— Прочитайте, які спільнокореневі слова ви дібрали до слів затих, життя. Назвіть корені кожного ряду спільнокореневих слів.

III. Самостійна робота на повторення вивченого про префікс.

Джерельце

Уночі над степом прошуміла злива.

Гомінке джерельце

в балці замулила.

Ми взяли лопату,

шлях йому звільнили,

ще й малу вербичку поруч посадили.

Виростай, вербичко, буйною, рясною.

Задзвени, джерельце, бистрою рікою.

(А. Качан)

—Прочитайте вірш, дотримуючись правильної інтонації, пауз.

— Випишіть з тексту слова з префіксами. Префікси виділіть.

— Розкажіть про джерело, якщо бачили у лісі чи біля річки.

IV. Виконання вправ на розрізнення речень, різних за метою висловлювання та інтонацією.

1. Диктант-інформація. (На матеріалі вправи 218.)

—Чи подобається вам це правило? Якщо так, то чому?

— Чи хотіли б запозичити таке правило для себе? Чим воно може допомогти?

2. Вправляння в інтонаційному читанні речень, різних за метою висловлювання. (За вправою 219.)

—Прочитайте текст спочатку мовчки, а потім — уголос, але з відповідною інтонацією.

— Знайдіть серед речень розповідні, питальні та спонукальні.

— Яке із цих речень є окличним? Доведіть це своєю інтонацією.

— Прочитайте запитання цікавого хлопчика; здивованого; доброго хлопчика.

3. Каліграфічна хвилинка.

Н Н Н няй няй зай айц ем ем ешся ешся

Не ганяйся за зайцем — утомишся, не грайся з вогнем — обпечешся.

—Прочитайте приказку з відповідною інтонацією.

— Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, неокличне.)

—Чого навчає ця приказка?

Фізкультхвилинка.

4. Вправа-дослідження. (За вправою 220.) Прочитайте уважно всі висловлювання.

— Які із висловлювань є реченнями? Доведіть.

—Це речення, бо висловлюють закінчену думку.

— Закінчіть висловлювання, які не є реченнями.

— Запишіть ці речення так, щоб вийшла зв'язна розповідь. Поставте розділові знаки. Доберіть заголовок.

5. Розподільне списування. (За вправою 221.)

а) Повторення про однорідні речення у завданні 1 вправи 221.

б) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів. Баришник — перекупник.

Гармонія — тут: музичний інструмент. Захряс: заповнився вщерть.

в) Розподільне списування дієслів за дієвідмінами.

І дієвідміна ІІ дієвідміна
дихає курить
лається говорить
мукає кричить
ірже крутиться
позіхає  
кувікає  
пахне  
кудкудакає  
грає  
п'є  
лускає  

— Назвіть серед записаних:

а) слово, у якому найменше звуків (п'є);

б) слово, у якому тільки один склад (п'є);

в) слова, в яких звуків менше, ніж букв (курить, говорить, кричить).

6. Вчимося редагувати. (За вправою 222.)

а) Читання речень, розпізнавання помилок у вживанні однорідних членів речення.

б) Списування речень за зразком.

Зразок. З вирію повернулися птахи: ластівки, лелеки, солов 7 / шпаки.

7. Тренувальний диктант.

Весна

З початком весни пробуджуються ведмеді, борсуки, їжаки. Змінюється колір шерсті в зайців і білок. Густа, пухнаста зимова шерсть навесні у звірів стає рідшою.

Наприкінці зими і на початку весни у звірів народжуються малята. Дорослі звірі оберігають їх, вчать добувати їжу. Птахам потрібна допомога цілий рік.

Навесні у корів, свиней, овець, коней народжуються малята. Як тільки зазеленіє трава, дорослих тварин переганяють на пасовища. Качок, гусей випускають на ставки. Сонце і свіже повітря корисне тваринам.

(З "Журавлика")

— Підкресліть у тексті головні однорідні члени речення, виражені іменниками.

V. Підсумок уроку.






ТОП 5 статей:
Экономическая сущность инвестиций - Экономическая сущность инвестиций – долгосрочные вложения экономических ресурсов сроком более 1 года для получения прибыли путем...
Тема: Федеральный закон от 26.07.2006 N 135-ФЗ - На основании изучения ФЗ № 135, дайте максимально короткое определение следующих понятий с указанием статей и пунктов закона...
Сущность, функции и виды управления в телекоммуникациях - Цели достигаются с помощью различных принципов, функций и методов социально-экономического менеджмента...
Схема построения базисных индексов - Индекс (лат. INDEX – указатель, показатель) - относительная величина, показывающая, во сколько раз уровень изучаемого явления...
Тема 11. Международное космическое право - Правовой режим космического пространства и небесных тел. Принципы деятельности государств по исследованию...



©2015- 2024 pdnr.ru Все права принадлежат авторам размещенных материалов.